İl Sağlık Müdürü Dr.Alpaslan EROL mesajında;Hemşirelik insan sevgisiyle dolu ,yoğun çalışma şartlarını gerektiren, özveri ve sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir, diğer mesleklerden ayıran özelliği ise sevgi ve saygıya dayanmasıdır. İnsan hayatıyla uğraşan hemşirelik mesleği; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak ve sürdürmek için çalışır. Dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü binasında yapılan Hemşireler Günü kutlamasına İl Emniyet Müdürü Orhan ÇEVİK'te katıldı. ÇEVİK; İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz gayretle mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin haftasını kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim. dedi.

EROL; Hemşireler Günü Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığında ödün vermeksizin, sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından birisi olan değerli hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftasını kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim” ifadelerine yer verdi.

Devamını oku...

Bakanlığımızca Ülkemizde bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri konusundaki mevcut durumun katılımcıların bildirimine dayalı verilerin yanı sıra fiziksel ve biyokimyasal ölçümler (kan ve idrar) ile de desteklenerek belirlenmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile "Türkiye Hanehalkı Sağlık Araştırması"  (Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Risk Faktörleri Araştırması) çalışması yürütülmektedir. 
Türkiye genelindeki 15 yaş ve üzeri bireylerde yapılacak olan araştırmanın saha çalışması 17 Nisan 2017 tarihinde başlatılmış olup  31 Temmuz 2017 tarihinde  tamamlanması planlanmaktadır. Saha çalışması hanelere ziyaret şeklinde olup anketörler tarafından yüz yüze görüşmeler, sağlık ekipleri tarafından tansiyon, boy, kilo ve bel çevresi gibi fiziksel ölçümler yapılacak, parmak ucundan kan ve idrar numuneleri de alınarak yürütülecektir.

Devamını oku...

      Büyük fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan,sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından  olan yaptıkları hizmetlerle sağlıklı toplumların oluşmasında büyük katkıları olan ve yurdun her köşesinde büyük bir özveriyle çalışan  tüm ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

 

 

                                 Dr.Alpaslan EROL

                                  İl Sağlık Müdürü

 

 

Devamını oku...

16 Nisan’da yapılan referandum oylamasına, evde bakıma muhtaç hastalar ambulanslarla sandıklara taşındılar.

    Iğdır İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri, evde bakım hizmeti alan hastaları oy kullanacakları sandıklara sedye ile taşıdılar ve oylarını kullandırttılar. 
    Halk Sağlığı müdürlüğü ekiplerinin desteği ile sandık başına gidip oy kullanan hastalar mutlu olduklarını ifade ettiler. 
    İl Sağlık Müdürü Alparslan Erol yaptığı açıklamada, ’16 Nisan ülkemiz için önemli bir referandum oylamasından geçmekteydi. Hem bakıma muhtaç vatandaşlarımızın vatandaşlık görevlerini yapmaları için ve hemde güzel bir havada güneş görmelerini, temiz bir hava almalarını sağlamak amacıyla böyle bir uygulama gerçekleştirdik. Vatandaşlarımız bu uygulamadan memnun oldular.’ dedi.

 

 

Devamını oku...

 

Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize bir grup hastalığın ortak adıdır. Hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir.

                Kanser % 90 oranında çevresel, % 10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün ürünlerinin kullanılması, sağlıksız beslenme ve obezite, alkol ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle ortaya çıkışın önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.

            Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Kanser Haftası toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelesinde önemli bir yer tutmaktadır. Erken tanı ile önlenebilir kanserlerin tarama programlarına alınması ile ilgili faaliyetler ülke geneliyle birlikte ilimizde de yapılmaktadır. Eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserden korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları ve Sigara Bıraktırma Destek Tedavisi danışmanlığı KETEM’ de (Kanser Erken, Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) yürütmektedir.

             İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün desteği ile KETEM, AÇSAP, ASM, TSM’de Toplum Tabanlı 40-69 yaş kadınlara Meme Kanseri Taraması, Toplum Tabanlı 30-65 yaş kadınlara Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri ve Toplum Tabanlı 50-70 yaş kadın ve erkeklere Kolorektal (Kalınbağırsak) Kanseri Taramaları uygulanmakta, ayrıca KETEM’de Sigarayı Bıraktırma Destek Tedavisi Programı danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.

 

        Tarama 1 saatinizi, kanser hayatınızı alır.

 

 

Devamını oku...

05.04.2017 tarihinde Iğdır Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Ahmet AKDENİZ beyefendi Şehit ve Gaziler  Derneğindeki Makamında ziyaret edilerek, Şehit yakınlarımızın, gazi ve  gazi yakınlarımızın sağlık  hizmetlerinden memnun olup olmadığı sorulmuş, Şehit yakınlarımız, gazi ve gazi yakınlarımız kendilerine verilen hizmetlerden memnun kaldıklarını  ve İl Sağlık Müdürümüz Dr. Alpaslan EROL’a kendilerine yapılan bu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir. İlimizde bulunan Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarının ziyaret edileceği, sağlık hizmetleri hakkında görüşlerine başvurulacağı bildirilmiştir. Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Ahmet AKDENİZ’e göstermiş olduğu ilgi ve alaka için teşekkür ederiz.

Devamını oku...

16 Aralık 2016

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

                11.12.2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş'ta polisimize ve vatandaşlarımıza yapılan alçakça saldırılar sonucunda 38 vatan evladımız şehit edilmiştir. Bu vesile ile 13.12.2016 tarihinde İlimizde Valiliğimizin, devlet kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın katılımıyla tüm terör örgütlerini telin yürüyüşü yapılmıştır.

 

                 İl Sağlık Müdürümüz Dr. Alpaslan EROL; bu telin yürüyüşünde bizlerde şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Aziz Türk Milletimizin başı sağolsun.

Devamını oku...


 

        HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜMÜZ DR.ALPASLAN EROL’UN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!MESAJI

 

    Halk Sağlığı Müdürümüz Dr.Alpaslan EROL’un desteği ile İlimizde KETEM’de başlatılan Meme Kanseri,Kolorektal kanseri ve Serviks kanseri taramaları  hakkında vermiş olduğu mesajında;  

     ASM’ler,TSM’ler, AÇSAP ve KETEM işbirliği ile yapılan organizasyonla kadınlarımızı evlerinden aldıktan sonra Müdürlüğümüze ait bir araçla KETEM’e getirilerek mamografi çekimi yapılıp,HPV DNA numunesi alındıktan sonra  tekrar evlerine bırakılmak sureti ile gerçekleştirilmektedir.   

    EROL;Bu çalışmalar sonucunda Iğdır ili olarak 2016 yılı Aralık Ayı 5/12-09/12- 2016 tarihleri arasında  Meme Kanseri taramalarında Hedef nüfus oranına göre  Türkiye 2.si Serviks Kanseri Taramasında Hedef nüfus oranına göre  3. Kolorektal kanser taramalarında Hedef nüfus oranına göre  2.olmuştur.  

    Iğdır Halk Sağlığı Müdürlüğü  olarak Meme Kanseri taramalarının 40-69 yaş aralığındaki kadınlara ,Serviks ( Rahimağzı) Kanseri Taramalarının ise 30-65 yaş aralığındaki kadınlara HPV DNA testi ve smear alınarak yapıldığını belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alpaslan EROL, ayrıca Kolorektal (kalınbağırsak) Kanseri taramaları da ilimizde 50-70 yaş arası grupta bulunan tüm halkımıza GGT (Gaitada Gizli Kan) Testi ile yapılmaktadır.  

    Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alpaslan EROL;İlimizde yürütülen kanser taramalarında emeği geçen tüm Hekimlerimizi, Aile Sağlığı Elemanlarımızı, KETEM personelini ve Halk Sağlığı Müdürlüğünde bu işe emeği geçen tüm personellerimizi tebrik ve teşekkür ediyoruz.  

    Kanser Taramaları ve Kanser Farkındalık etkinlikleirnin  ilimizde etkin olarak yürütülmeye devam edeceğini Kanser Taramasını yaptırmak isteyen tüm vatandaşlarımızın önce Aile Hekimine başvurarak bilgi almasını ve kanser taraması yaptırmak üzere KETEMe  davet ediyoruz.Dedi.

 

Devamını oku...

 Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bebek Ölümleri İzleme Sistemi kapsamında; ilimizde ilk olarak düzenlenen Bebek Ölümlerini Önleme Çalıştayı Halk Sağlığı Müdürü Dr.AlpaslanEROL’unbaşkanlığında düzenlendi. Çalıştayİlimiz Valisi Sn. Ahmet Turgay ALPMAN ve paydaş kurumlarında katıldığı yaklaşık 100 kişinin katılımıylagerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Taner BAŞARAN, bebek ölümlerinin Önlenmesi için Planlanan Çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra, Sayın Valimiz Ahmet Turgay ALPMANÇalıştayda yapmış olduğu konuşmasında; Sağlık Bakanlığınca Ülke genelinde yürütülen tüm program ve projelerin amacının toplum sağlığını geliştirerek gelişmiş ülkeler düzeyine ulaştırmak olduğunu belirterek bu konuya tam desteğini açıkladı. 

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alpaslan EROL Sayın Valimizin desteği bizleri çalıştayımızda yüreklendirdiği gibi,bu husustakikatılımları vekonuya gösterdikleri ilgiye hassasiyete teşekkür ederek Çalıştayın amacı hakkında bilgiverdi.

 

Konuşmasında; Önemli bir halk sağlığı sorunu olan bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik yürütülen başarılı çalışmalar sonucu Ülkemizde bebek ölüm hızlarının hızla düştüğünü, 2015 yılında binde 7,6’ya indiğini belirtti. Hali hazırda Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Anne Oteli ve Gebe Okulundan anne ve gebelerimizin yararlandığını, Riskli gebelerimizin evlerinden alınarak gerekli takip tedavileri yapılmakta olup son 3 yılda da ilimiz ve hastane olarak ne kadar yol katettiğimizedeğindi. EROL;Bebek Ölümleri Bir Ülkenin gelişmişliğini gösteren en önemli gösterge olup son 5 yıldaki azalan bebek ölüm oranları ile Türkiye ortalamasının altına inmeyi hedeflediğimizi bunun için de anne eğitimlerinin devam edeceğini Anneler Bebeksiz Bebeklerimizde Annesiz kalmaması adına çalışmalarımıza işbirliği içerisinde devam etmemiz gerektiğine değindi. Bebek Ölümlerinin Önlenmesi ve alınması gereken tedbirler ile mevcut durumun iyileştirilmesine yönelik işbirliği içerisinde olup,İlimizin koşulları da göz önünde tutularak alınan kararların hayata geçirileceğini belirtti.

 

Konu hakkında halkımızın da tüm sağlık hizmetlerinden en üst düzeyde yararlanabileceklerini 15-49 yaş kadın izlemlerinde ve gebe bebek izlemlerinde aksatmadan yaptırabileceklerini bebek ölümlerinin önlenmesinde büyük rol oynadığını söyleyerek davette bulundu. 

 

 

 

 

 

 

 

Devamını oku...

SAĞLIKTA BÜYÜK YATIRIM!

      İlimizde yapılması planlanan Hastane ve ASM’lere Bakanlığımız tarafından İl Sağlık Müdürümüz Dr.Alpaslan EROL’un çabaları Sayın Vekilimiz Nurettin ARAS’ın katkılarıyla ödenek gönderildi. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Alpaslan EROL; İlimiz Tuzluca ilçesi ve Aralık ilçesi Devlet Hastanelerinin halkımızın ihtiyaçlarına yeteri kadar cevap verememesi üzerine gönderilen ödenekle yeni hastane yapılarak sıkıntılar giderilmeye çalışılacak. Ayrıca 112 Komuta Kontrol Merkezi, Tacirli Köyü ve Melekli Beldesine de yeni ASM ler yapılarak halkımıza nitelikli ve kaliteli sağlık hizmet sunumu noktasında Iğdırımızın ihtiyacını karşılayacaktır. Bakanlığımızın göndermiş olduğu ödenekle verilen sağlık hizmetini en üst düzeye çıkararak herkese aynı kalitede hizmet vermeyi hedefliyoruz. Dedi.

      Sayın Milletvekilimiz Nurettin ARAS da, Iğdır’ımıza böyle bir yatırım getirebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tuzluca ve Aralık İlçelerimizdeki vatandaşlarımızın merkeze gitmelerine gerek kalmadan hem kendi ilçelerinde tedavi olma imkânı sağlanacak hem de modern bir ilçe hastanesine kavuşacaklarını ve en kısa zamanda bu tesislerin yapımına başlanacağını  belirtti.Emeği geçen herkesi kutluyor Iğdır’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Dedi

 

 

Devamını oku...


Sayfa 1 / 3

BAGLANTILAR