15 Aralık 2016 Yazan 

ERKAN TEŞHİS HAYAT KURTATIR

 

        HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜMÜZ DR.ALPASLAN EROL’UN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!MESAJI

 

    Halk Sağlığı Müdürümüz Dr.Alpaslan EROL’un desteği ile İlimizde KETEM’de başlatılan Meme Kanseri,Kolorektal kanseri ve Serviks kanseri taramaları  hakkında vermiş olduğu mesajında;  

     ASM’ler,TSM’ler, AÇSAP ve KETEM işbirliği ile yapılan organizasyonla kadınlarımızı evlerinden aldıktan sonra Müdürlüğümüze ait bir araçla KETEM’e getirilerek mamografi çekimi yapılıp,HPV DNA numunesi alındıktan sonra  tekrar evlerine bırakılmak sureti ile gerçekleştirilmektedir.   

    EROL;Bu çalışmalar sonucunda Iğdır ili olarak 2016 yılı Aralık Ayı 5/12-09/12- 2016 tarihleri arasında  Meme Kanseri taramalarında Hedef nüfus oranına göre  Türkiye 2.si Serviks Kanseri Taramasında Hedef nüfus oranına göre  3. Kolorektal kanser taramalarında Hedef nüfus oranına göre  2.olmuştur.  

    Iğdır Halk Sağlığı Müdürlüğü  olarak Meme Kanseri taramalarının 40-69 yaş aralığındaki kadınlara ,Serviks ( Rahimağzı) Kanseri Taramalarının ise 30-65 yaş aralığındaki kadınlara HPV DNA testi ve smear alınarak yapıldığını belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alpaslan EROL, ayrıca Kolorektal (kalınbağırsak) Kanseri taramaları da ilimizde 50-70 yaş arası grupta bulunan tüm halkımıza GGT (Gaitada Gizli Kan) Testi ile yapılmaktadır.  

    Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alpaslan EROL;İlimizde yürütülen kanser taramalarında emeği geçen tüm Hekimlerimizi, Aile Sağlığı Elemanlarımızı, KETEM personelini ve Halk Sağlığı Müdürlüğünde bu işe emeği geçen tüm personellerimizi tebrik ve teşekkür ediyoruz.  

    Kanser Taramaları ve Kanser Farkındalık etkinlikleirnin  ilimizde etkin olarak yürütülmeye devam edeceğini Kanser Taramasını yaptırmak isteyen tüm vatandaşlarımızın önce Aile Hekimine başvurarak bilgi almasını ve kanser taraması yaptırmak üzere KETEMe  davet ediyoruz.Dedi.

 BAGLANTILAR